Elektrolitok a mindennapokban
Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyek elektromos töltéssel rendelkeznek. Az elektrolitok rengeteg élettani funkcióhoz szükségesek, ezért létfontosságú a pótlásuk.
Fontos szerepet játszik
- az idegi impulzusok továbbításában,
- a PH-egyensúly fenntartásában és
- az izmok összehúzódásában.
Mindennapi étrendünkbe az elektrolitok megtalálhatók zöldségekben, a gyümölcsökben, tejtermékekben, illetve komplex elektrolit étrend-kiegészítők formájában is.
Néhány fontosabb elektrolit és pozitív hatásaik:
1.) Kálium: az izmok és az idegek megfelelő működéséhez elengedhetetlen. A szervezet folyadék háztartásában is fontos szerepe van, hiszen a savak és lúgok egyensúlyban tartásával biztosít megfelelő közérzetet.
A kálium jelentős része a sejteken belül, az azt egyensúlyban tartó nátrium pedig a sejteken kívül található. A magas vérnyomás egyik kockázati tényezője a kálium szegény táplálkozás. Vízhajtók szedése mellé javasolt a kálium pótlása.
Káliumot nagyobb mennyiségben a spenót, retek, gránátalma, kaliforniai paprika, őszibarack tartalmaz.
Alacsony káliumszint tünetei: izomgyengeség, ingerlékenység, zavarodottság, depresszió, tájékozódási zavar.
2.) Nátrium: a folyadékháztartás egyensúlyának megőrzéséhez és az idegek megfelelő működéséhez létfontosságú ásványi anyag. A sejtfalak a nátriumot használják fel arra, hogy beengedjék a tápanyagokat a véráramból a sejtbe.
A nyári napok magas hőmérséklete okozta kimerültség – esetleg megterhelő fizikai igénybevétel – esetén felborul a szervezet folyadék háztartásának egyensúlya. Ez sóval és vízzel könnyel lehet pótolni.
Az alacsony nátriumszint következménye akár a kiszáradás is lehet, melynek tünetei: szédülés, izomgörcsök, alacsony vérnyomás, kimerültség, hasmenés, fejfájás, összpontosítás hiánya, étvágytalanság.
Nátriumban gazdag ételek: asztali só, zabkeksz, gabonapehely, korpapehely, teljes kiőrlésű kenyér.
3.) Magnézium: Szerepet játszik cukorbetegség szövődményeinek, a szívinfarktus kockázatának csökkentésében, az izmok összehúzódásában és az energiatermelésben is. Több, mint 300 féle enzimreakcióban vesz részt, hiszen a szervezet valamennyi szövetében raktározódik. Támogatja a sejtfalak védelmét.
Segíthet csökkenteni az össz-koleszterinszintet, miközben növeli a „jó” HDL-koleszterin mennyiségét illetve csökkenti az érfal megkeményedését, ezáltal az érelmeszesedés és szívinfarktus kockázatát minimalizálja.
Az alacsony magnéziumbevitel tünetei: gyengeség, gyors- és rendszertelen szívverés, étvágytalanság, émelygés, kimerültség, álmatlanság, izomgörcsok.
Ételek, amelyeket érdemes fogyasztani magnézium tartalmuk miatt: kakaópor, napraforgómag, tökmag, korpa, rozskeksz.
4.) Kalcium: Alapvető a csontok egészségéhez, csökkenti a csontritkulás kockázatát, enyhíti a vádligörcsöt és a PMS tüneteit. Elengedhetetlen az izomműködéshez, és az optimális véralvadáshoz. A szervezetben lévő kálcium 99 %-ban a fogakban és a csontokban található.
Változó kor után a napi 400 mg kalcium a nők fokozott csontvesztését ellensúlyozhatja.
Az alábbi tünetek több kalcium bevitelét teszik szükségessé: izomláz, izomfájdalom, izomgörcs, izomrángás, izomfeszülés, alacsony csontsűrűség.
Kálciumban gazdag ételek: edami sajt, szezámmag, párolt tofu, aszalt füge, müzli, zöldbab.
A megfelelő arányú elektrolitok összeválogatása és szervezetbe történő bejuttatása nem egyszerű feladat!
Ebben nyújthat támogatást a komplex összeállítású
- ElektronyK italpor citrom aromás ízesítésével és
- ElektronyK italpor édes ízű változata.
Az elektrolit fogyasztása, az alábbi esetekben kifejezetten ajánlott!
Magas stressz szint és mellékvese alulműködés esetén: A stressz alatt létre jövő kortizol hormon, nagy mennyiségben használja a káliumot.
A kálium bevitelével, jelentős mértékben támogathatjuk a mellékvesénk működését, ami jobb stressztűrő képességet, és magasabb energia szintet eredményez (a megfelelő nátrium szinttel együtt).
Magas vérnyomás: A vízhajtók szedése ásványi anyag hiányt, leginkább kálium hiányt okoz, így a pótlása javasolt. A kálium a magnéziummal együtt, hozzájárulnak a normális vérnyomás fenntartásához. Segítenek a vérnyomás csökkentésben, magas vérnyomás esetén.
Magas Inzulin szint, Inzulin rezisztencia: a cukor anyagcserénk nagymértékben használja a káliumot. Minden egyes glükóz azaz cukor molekula tárolásához, egy darab kálium ionra van szükség.
Ha nincs elegendő kálium, a cukor nem tud eltárolódni rendesen, így zsír lesz belőle - zsírként tárolódik el -, azaz a hosszútávon fennálló alacsony kálium szint hozzájárul a súlyfelesleg kialakulásához. A megfelelő kálium szint, jobb cukor anyagcserét eredményez, javíthat az inzulin működésén a szervezetünkben.
Az elektrolit étrend-kiegészítők bizonyos gyógyszerekkel - vérnyomás csökkentőkkel – kölcsönhatásba léphetnek.
Új termék fogyasztása előtt érdemes kikérni szakember szakember tanácsát, ha gyógyszereket is szedünk. Terhesség és betegségek esetén érdemes orvosunkkal konzultálni. Intolerancia esetén, hagyjunk fel annak alkalmazásával. Érdemes betartani a termékhez adagolási útmutatójában foglaltakat, illetve az orvos által meghatározott dózist.
A fenti információk segítik a tájékozódást! Hosszú ideje fennálló vagy nagyon nehezen szűnő, súlyosbodó problémák esetén érdemes orvoshoz is fordulni!
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541059/
https://examine.com/supplements/calcium/
https://examine.com/supplements/magnesium/
https://examine.com/supplements/potassium/
Amanda Ursell: Vitaminok & ásványi anyagok kézikönyve