Milyen tüneteket okozhat, ha felborul a bélflóra egyensúlya?
Amikor felborul a bélflóra egyensúlya, különféle tünetek jelentkezhetnek:
- emésztési problémák,
- puffadás,
- hasmenés vagy székrekedés,
- az immunrendszer gyengülhet, növelve a fertőzések kockázatát,
- belső feszültség,
- fáradtság alakulhat ki,
- hangulati változások: szorongás és depresszió, is előfordulhatnak, mivel a bélbaktériumoknak szerepük van az agy és az idegrendszer működésében;
- inzulinrezisztencia és súlyproblémák: nagyon könnyen előfordulhatnak a bélflóra egyensúlyának zavara esetén, amely energiahiányhoz és az önbizalom csökkenéséhez vezethet;
- bőrproblémák,
- allergiák és
- általános fáradtság szintén utalhatnak a bélflóra problémáira.
Az egészséges bélflóra támogatása fontos lehet ezeknek a tüneteknek a megelőzése és kezelése érdekében.
Probiotikus ételek és készítmények segíthetnek növelni ezeknek a bélbaktériumoknak a szintjét, amelyeknek kulcsfontosságú szerepük van az emésztésben, hiszen 90%-ban felelősek érte.
A bélbaktériumok nemcsak az emésztésre gyakorolnak pozitív hatást, hanem segítenek a gyulladáscsökkentésben is, valamint csökkentik a bélgázok és puffadás gyakoriságát és intenzitását.
Ezek a mikroorganizmusok fontosak az aminosavak létrehozásában, amelyektől az agy és - a neurotranszmitterek által - az idegrendszer is működik. Ezáltal komoly hatással vannak a stresszre, hangulatra, szorongásra, depresszióra és pánikrohamokra, valamint az alvásra is.
A probiotikumok javítják az inzulinrezisztencia tüneteit a belekben lévő baktériumok által, amelyek a rostokat egy zsírsavra – a butirátra - bontják le. Ez a vajsavnak ismert vegyület vércukorszint-csökkentő hatással rendelkezik.
A rostok által termelt vajsav rendkívül hasznos, mivel erős gyulladáscsökkentő hatása van, hozzájárulva ezzel a mentális egészséghez és a sejtek regenerációjához.
Májproblémák során - például zsírmáj vagy cirrózis esetén -, káros baktériumok kerülhetnek a nyirokrendszerbe a bélfalon keresztül, ami különféle immunreakciókat és gyulladásokat okozhat más szervekben. Emiatt fontos a hasznos baktériumok szintjének növelése étkezéssel és különböző készítményekkel.
A bélbaktériumok D-vitaminokat és K-vitamint is képesek előállítani.
A cél tehát a jó és a rossz baktériumoknak az egyensúlyban tartása, amely hosszú távon kiegyensúlyozottsághoz és egészséges életmódhoz vezet.
A jótékony baktériumok szintjét csökkentik az alábbi tényezők:
- a gyakori étkezés,
- nassolás,
- gyorsan felszívódó szénhidrátok (cukor) gyakori fogyasztása,
- antibiotikumok,
- alkohol,
- mesterséges édesítők,
- stressz és
- a glifozát a GMO-s élelmiszerekből, amelyek akadályozzák a bélbaktériumokat az aminosavak előállításában.
A hasznos baktériumok szintjét lehet növelni fermentált ételek fogyasztásával, prebiotikus élelmi rostokkal táplálék-kiegészítők formájában és probiotikumokkal. Ez utóbbiak koncentrált formában tartalmazzák a hasznos bélbaktériumokat.
A hasznos bélbaktériumok számának növelése érdekében ajánlott naponta fogyasztani
- savanyú káposztát,
- kovászos uborkát,
- nem ízesített kefírt,
- joghurtot és,
- miso-t.
A prebiotikus rostok - amelyek a baktériumok táplálékai -, megtalálhatók a zöld zöldségekben, mint például a brokkoli, leveles kelbimbó, káposzta, rukkola, mángold, sóska, spárga és a saláta-félék jelentős részében.
A hasznos bélbaktériumok táplálhatók Spirulina és Chlorella algával is.
Tudtad, hogy a Spirulina nem is egy alga, hanem egy cianobaktérium?
A nevében is benne vagy, hogy baktérium. Lényegében egy prebiotikum, vagyis egy táplálék a belekben lévő baktériumok számára.
A zöld növények mellett hozzájárulnak a bélbaktériumok táplálásához
- a hagymafélék,
- a vaj (butirátként ismert, ami az egyik legfontosabb vegyület a belek számára), bogyós gyümölcsök (homoktövis, áfonya, málna, szeder, ribizli fekete, bodza), valamint
- a savanyú alma és
- az útifűmaghéjban található rostok.
Ezek a rostok salakanyag-eltávolító és méregtelenítő hatásokkal rendelkeznek.
A bélbaktériumok sokfélesége szempontjából fontos, hogy változatos étrendet tartsunk fenn, amely magában foglalja az említett ételeket, valamint zöldségeket, erjesztett ételeket és bogyós gyümölcsöket.
A böjt illetve a zöld-mix kúra lehetőséget teremt arra, hogy a baktériumok megerősödjenek és diverzifikálódjanak, ezáltal hatékonyan sokszínűvé tegyék a bélflórát.
Fontos megjegyezni, hogy a probiotikus készítményeket legjobb hideg vagy langyos ételekkel és folyadékokkal fogyasztani, mivel a meleg hatására a baktériumok elpusztulhatnak.
A lactobacillusokat és bifidobacteriumokat javasolt étkezések előtt 20-30 perccel bevenni. Ezek gyakran megtalálhatók különböző táplálék-kiegészítő készítményekben. A rendszeresség minden probiotikus készítmény esetében kulcsfontosságú, és javasolt ugyanabban a napszakban és időben fogyasztani a megfelelő hatás elérése érdekében.
Egy egészséges étrenddel illetve pre- és probiotikus készítmények rendszeres fogyasztásával segíthetjük a bélbaktériumok sokszínűségét és mennyiségét.
A lactobacillusok, bifidobaktériumok és az enterococcus nemzetségű baktériumok ellenállóak a gyomorsavnak, így nem kell aggódni afelől, hogy elpusztulnak a gyomorban. A bélbaktériumok hozzájárulnak nemcsak az emésztéshez, hanem az egész szervezet egészségéhez is. Ezért érdemes odafigyelni az étrendre, kerülni azokat az ételeket és szokásokat, amelyek csökkentik a hasznos baktériumok szintjét.
A változatos étkezés, a prebiotikumokban gazdag ételek fogyasztása, és a probiotikumok rendszeres bevitelével hosszú távon támogathatjuk az emésztőrendszer, a bélflóra egészségét és ezzel az egész szervezetünk jólétét.
A probiotikumok különféle formákban elérhetők, beleértve porokat, kapszulákat és folyadékokat. Érdemes kiválasztani azt a formát, amely a legkényelmesebb és leghatékonyabb számodra.
Emésztőrendszeri készítményekről bővebben itt tájékozódhatsz!
Ne felejtsd el, hogy a probiotikumok szedése mellett az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a stressz minimalizálása is fontos szerepet játszik a bélflóra és az egész szervezet egészségének támogatásában.
A bélbaktériumok gondoskodnak rólad belülről, így gondoskodj róluk Te is a megfelelő táplálkozással és életmóddal!
Forrás:
Anthony William: Egészséges májműködés c. könyv