Az emberi test kb. 50-80%-át víz és elektrolitok (ionok) alkotják. A test teljes víztartalmát több tényező is befolyásolja: az életkor, a nem, a test zsírtartalma.
A nők és az idősek esetén magasabb a zsírszövet aránya, ezért a szervezetük víztartalma alacsonyabb.
A víztér az érpályán belül (vérplazma) és a szövetek (nyirokerek) között oszlik meg.
Tudtad, hogy a sejten kívül 98%-ban nátrium, míg a sejten belül 98%-ban kálium található?
A folyadék- és elektrolit-háztartás bonyolult idegi- és hormonális szabályozó mechanizmusok alapján működik.
A víz megfelelő mennyiségének fenntartása számos élettani funkciót befolyásol: a testhőmérsékletet, a méreganyagok eltávolítását, a tápanyagok felszívódását és szállítását, és a mindennapi jó érzésünket.
A testtömeg kb. 2/3-át víz teszi ki. Vizelettel és izzadással azonban rengeteg víz tud távozni a szervezetből.
A vízháztartás egyensúlyát azonban a vesék szabályozzák.
Milyen tünetek léphetnek fel a folyadék illetve vízháztartás zavarai esetén?
Folyadékvisszatartás, súlyosabb esetben kiszáradás formájában jelentkezhet a zavar.
A kiszáradás tünetei a fáradtság, szédülés, zavarodottság, a szomjúság, a sötétebb vizelet, a kevesebb vizeletmennyiség, amely ha hosszabb távon fennáll vesekárosodást eredményezhet.
A folyadékvisszatartás ödémát, magas vérnyomást, szívelégtelenséget okozhat amely igénybe veszi a szervezetet, kibillenti egyensúlyából, hosszú távon pedig krónikusnak mondható betegségeket okozhat.
+1 tipp Neked a rendszeres folyadék pótlásra!
Óránként érdemes elfogyasztani legalább 2-3 dl tiszta vizet!
Tápanyag hiány vagy az elektrolitok hiánya okozhatja-e vízháztartás felborulását?
A szervezet egy összetett rendszer, bonyolultnak tűnik mégis egyszerű a működése. Megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagok szükségesek ahhoz, hogy napi szinten jól tudjon teljesíteni, legyen elegendő energiája a nap végére is és az általánosan vett jó közérzet hosszú távon megmaradjon.
Valójában az autónkhoz lehetne hasonlítani a működését: ha jó minőségű üzemanyagot töltünk az autónkba, jó teljesítményt nyújt és hosszú távon kevésbé szükséges az extra szervizelése.
Hasonlóképpen működik a szervezetünk is!
Tápanyagok és hatóanyagok bejuttatása fontos szerepet játszik a vízháztartás egyensúlyának fenntartásában.
Nézzük meg a legfontosabbakat!
Az elektrolitok jelentősége nemcsak a nyári hónapokban fontos!
Az elektrolitok olyan sók (kalcium, kálium, magnézium és a jó öreg asztali só), amelyek pozitív és negatív töltést adnak a szervezetnek.
Asztali só helyett válasszunk inkább parajdi sót, amely kevésbé feldolgozott és hasznos nyomelemeket is tartalmaz.
A stressz és a szénhidrátok például nagy mennyiségű fogyasztása rengeteg káliumot von ki a szervezetből!
A kálium hozzájárul az idegrendszer az izmok normális működéséhez, a normális vérnyomás fenntartásához
Káliumból 2000 miligramm azaz 2 gramm a napi javasolt ALAP mennyiség felnőttek részére, az Európai, a hazai és azt Amerika hatóságok által.
Ez kb. azt jelenti, hogy majdnem annyi kálium kell a testünk számára naponta, mint ami az összes többi vitaminból és ásványi anyagból együttvéve.
Az Egyesült Államok élelmiszer és gyógyszerfelügyeleti hatósága az FDA által javasolt napi kálium szükséglet felnőttek részére, 4700 miligram, tehát az európai javasoltnak több mint a kétszerese.
A megfelelő kálium szint, jobb cukor anyagcserét eredményez, javít az inzulin működésén a szervezetünkben.
A magnézium hozzájárul az idegrendszer normális működéséhez, az izmok normális működéséhez, a fáradtság csökkentéséhez, az elektrolit egyensúly fenntartásához, energiatermelő anyagcseréhez, a normális fehérjeszintézishez, a normális mentális működéshez.
A ketogén diéta alatt - főként az átállás időszakában - rengeteg ásványi anyag, főként kálium és magnézium távozik a szervezetünkből. Érdemes a pótlására figyelmet fordítani.
Rheumatoid Arthritis esetén nagyobb mennyiségű kálium bevitele, zöld színű zöldségekkel és elektrolit italporral, segíthet a tünetek mérséklésében.
Az elektrolitok pótlásához alkalmazhatunk citrom ízű vagy az édesebb Elektrolit italport!
Hidratálást biztosító ételek fogyasztása javasolt – kifejezetten a nyári időszakban – a görögdinnye, a frissen facsart gyümölcslevek, az uborka, a tiszta víz mind-mind hozzájárulnak a vízháztartás egyensúlyának fenntartásához.
Az antioxidánsok fogyasztása is segítheti a folyadékháztartás egyensúlyának biztosítását. A béta-karotin, a Tőzegáfonya gyümölcslé, a Goji gyümölcslé a flavonolok gazdag forrásai, amelyek támogathatják a vesék egészséges működését.
Ha a tüneteid hosszabb ideig fennállnak, gyakran visszatérnek, vagy súlyosbodnak, mindenképpen fordulj orvoshoz! Ne hagyd figyelmen kívül a jeleket, mert az egészséged a legfontosabb.
Forrás:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszsegedre/15890/a-vizhaztartas-egyensulya
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31963141/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17066209/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234935/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532305/