A hideg hónapok érkezésével a különböző betegségek előfordulása jelentősen megnőhet, amely mögött több ok is állhat. A hideg időjárás például gyengítheti az immunrendszert, így az kevésbé hatékonyan védekezik a vírusok és baktériumok ellen.
Tanulmányok kimutatták, hogy a nyári hónapok után az alacsonyabb hőmérséklet lassíthatja az immunválaszt, és befolyásolhatja a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezési képességét. Emellett a hideg, száraz levegő is károsíthatja a természetes védekező rendszereket, például a légutak nyálkahártyáit, ami táptalaj a kórokozók támadásainak.
A nátha, más néven megfázás, egy rendkívül elterjedt és könnyen terjedő fertőző betegség. A tüneteket különböző vírusok, (rhinovírusok) okoznak, amelyek cseppfertőzés és a közvetlen érintkezés révén terjednek. Gyors lefolyású, általában 1-3 nap a lappangási idő. Legjellemzőbb tünetek közé tartozik a köhögés, torokfájás, az orrdugulás és az orrfolyás.
Nézzük, hogyan támogathatod a szervezetedet a náthéval szemben ebben az időszakban!
1. Folyadék fogyasztás
Amikor náthás vagy, a folyadékpótlás különösen fontos. A sok víz segít a kórokozók (mint a baktériumok) kiürítésében, és megelőzheted vele a kiszáradást, ami gyakran ronthat a tüneteken.
A meleg italok, mint a citromos tea vagy a húsleves, ráadásul megnyugtathatják a torkod és enyhíthetik a köhögést is.
2. C-vitamin: A legfontosabb vitamin pótlás
A C-vitamin élen jár a nátha elleni harcban.
Segít az immunrendszered erősítésében, és felveszi a harcot a kórokozókkal. Napi rendszerességgel szedd, hogy gyorsabban kilábalj a betegségből! A citrusfélék, a paprika és a bogyós gyümölcsök is kiváló források.
Érdemes a nátha tüneteinek enyhítésére koncentrálni, nem ilyenkor kell elkezdenünk az életmódváltást és az aktív sportolást!
Ajánlott a pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás, a C-vitamin és cink pótlása, hiszen ezek támogathatják az immunrendszert és segíthetnek a gyorsabb felépülésben.
C-vitamin ajánlatunk Neked a Natur Tanya szerves C-vitaminja, amely csipkebogyó kivonatot is tartalmaz!
A C-vitamin fontos tápanyag a szervezet számára, amely hozzájárul
- az immunrendszer normál működéséhez,
- nátha és megfázás enyhítésének gyorsabb lefolyásához,
- a fáradtság és kimerültség csökkentéséhez.
3. Méz fogyasztás
A méz nem csak finom, de természetes antibakteriális hatása is van.
Ráadásul megnyugtathatja az irritált torkot, enyhítve a köhögést. Egy kanál méz meleg teában vagy önmagában is remek választás a náthás napokon.
Tudtad, hogy vannak olyan mézek, amelyeknek MGO minősítéssel rendelkeznek?
A manuka mézek esetében az MGO/UMF szám az erősséget mutatja, jelezve a méz hatóanyagainak koncentrációját. Minél magasabb a szám, annál nagyobb a hatóanyagtartalom.
Olvass róla többet itt > Melora Manuka méz 100+ MGO=UMF5, 250g.
4. Vitaminok, amelyek segíthetnek
A C-vitamin mellett érdemes figyelni a D-vitamin pótlására is, különösen a hideg hónapokban. A D-vitamin ugyanis támogatja az immunrendszered működését.
Az A-vitamin is fontos, mert segíti a nyálkahártyák egészségét, amelyek első védelmi vonaladat képezik a fertőzések ellen.
5. Pihenés és friss levegő
Ne felejts el pihenni!
A szervezetednek idő kell a regenerálódáshoz. A friss levegőn való séta segíthet a légutak tisztításában, és javítja a közérzetedet is. Ügyelj azonban arra, hogy rétegesen öltözz fel!
6. Gőzölés és inhalálás
A gőzölés segíthet az orrjáratok kitisztításában és az orrfolyás enyhítésében. Használhatsz illóolajokat, például eukaliptuszt vagy mentolt/menta kristályt, hogy még hatékonyabb legyen a folyamat. Az inhalálás könnyíti a légzést és segíti a kórokozók eltávolítását.
A nátha ugyan nem a legsúlyosabb betegség, de az orrfolyás, köhögés és a felső légúti fertőzések megnehezíthetik a mindennapokat.
A megfelelő folyadékfogyasztás, a C-vitamin és más fontos vitaminok pótlása, a méz fogyasztása, valamint a pihenés mind segíthetnek abban, hogy gyorsabban visszanyerd az erődet.
Figyelj oda a tested jelzéseire, és légy türelmes, hogy hamar kilábalj ebből a kellemetlen időszakból! Ha szükséges fordulj orvoshoz további segítségért!
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470383/