Miért van szükséged magnéziumra?
A magnézium nélkülözhetetlen a normális kálcium-, nátrium-, foszfor- és kálium egyensúly fenntartásához, az ioncseréhez és a C-vitamin megfelelő hasznosulásához.
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben, ami több mint 300 enzimfolyamatot támogat.
Fontos szerepe van
- a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcsere folyamataiban,
- a sejtfalak védelmében, valamint
- az energiatermelő és energiafelhasználási folyamatokban;
- segít az izmok ellazításában,
- az idegrendszer megnyugtatásában és
- a hormonális egyensúly fenntartásában.
Ha nincs belőle elegendő a szervezetedben, akkor ennek hatásai gyorsan jelentkezhetnek, különösen, ha stresszes életmódot élsz.
Hogyan hat a magnézium hormonális egyensúlyra?
A hormonális egyensúly felborulása sok nő számára ismerős probléma. Ebben nagy szerepe van a pajzsmirigy működésének, ami szabályozza az anyagcserét és az energiaszintet.
Ha a pajzsmirigy alulműködik, az lassú anyagcseréhez és súlygyarapodáshoz vezethet. A magnézium támogatja a pajzsmirigy normális működését, így segíthet elkerülni a hízást és a lelassult anyagcserét.
Ráadásul a magnézium részt vesz a stresszhormonok, például a kortizol szabályozásában is.
Ha túl sok a stressz az életedben, és a kortizol szinted tartósan magas, az felboríthatja a hormonális egyensúlyodat, álmatlanságot okozhat, és hosszú távon még a súlyodat is növelheti.
Itt érdemes a magnézium erejét igénybe venni, ami segít csökkenteni a stresszt, javítja az alvásminőséget, és támogatja a hormonális egyensúly visszaállítását.
Magnézium az idegrendszer és a nyugodt alvás érdekében
A folyamatos stressz és a hormonális problémák nemcsak a testedre, de az idegrendszeredre is nagy terhet rónak. Ha rendszeresen szorongsz, nyugtalan vagy, vagy nehezen alszol el, akkor valószínűleg az idegrendszered is segítségért kiált.
A magnézium segít megnyugtatni az idegrendszert, ellazítja az izmokat, és elősegíti a pihentető alvást. Nem véletlen, hogy sokan magnéziumot használnak álmatlanság kezelésére is.
A magnéziumhiány következményei
Ha nincs elegendő magnézium a szervezetedben, az számos problémához vezethet.
A magnéziumhiány tünetei közé tartozik:
- a krónikus fáradtság,
- nyugtalanság,
- izomgörcsök, és persze
- a hormonális egyensúly felborulása.
Hosszú távon ez súlygyarapodáshoz, lassú anyagcseréhez, izomgörcsökhöz és még komolyabb hormonális problémákhoz is vezethet.
Hogyan pótolhatod a magnéziumot?
A magnéziumot természetes forrásokból is beviheted, mint a zöld leveles zöldségek, magvak, diófélék és teljes kiőrlésű gabonák.
Ha úgy érzed, hogy a táplálkozásod nem elegendő, érdemes lehet táplálék-kiegészítő formájában is pótolni.
Ajánlott termékek:
A magnézium étrend-kiegészítőt két étkezés között javasolt bevenni, mert a gyomor savtartalmának megkötése miatt az emésztési folyamatokat könnyebben megzavarhatja.
Ügyelj arra, hogy napi szinten megfelelő mennyiségű magnéziumot fogyassz, hogy támogasd az idegrendszered és a hormonális egyensúlyod.
A magnézium szerepe kiemelten fontos a hormonális egyensúly és az idegrendszer támogatásában, különösen akkor, ha stresszes életmódot élsz, vagy hormonális problémákkal küzdesz.
Ha rendszerességgel sportolsz, nélkülözhetetlen a magnézium, mert a vércukor energiává történő átalakításhoz szükség van rá.
Ne hagyd figyelmen kívül ezt az ásványi anyagot, és gondoskodj a megfelelő pótlásáról, hogy újra energikusnak és kiegyensúlyozottnak érezd magad!
Forrás:
Kürti Gábor: Vitamin ABC c. könyve